Bugün Birçok Yetkiliden Açıklamalar Geldi…

Bugün Birçok Yetkiliden Açıklamalar Geldi…

*BOJ Başkanı Ueda yaptığı açıklamalarda, “Japonya ekonomisi ılımlı toparlanıyor. Temel duruşumuz parasal genişlemeyi sabırla sürdürmemiz gerektiğidir. Mevcut politika çerçevesinin ekonomi üzerinde büyük teşvik edici etkisi var ancak zaman zaman büyük yan etkilere de neden olabiliyor. Temel senaryomuz, enflasyonun ana itici gücünün kademeli olarak değişmesi ve verimli ücret-enflasyon döngüsünün güçlendirilmesidir. Politika değişikliğinin zamanlamasını önceden belirleyemeyiz.” İfadelerinde bulundu.

*Avrupa Merkez Bankası’ndan Kazaks yaptığı açıklamada, “Eylül ayındaki artış Ekim ayında bir duraklamaya imkan tanıyabilir.” Dedi.

*Türkiye’de kapasite kullanım oranı %76.1’den %77.3’e yükseldi.

*Almanya’da geçtiğimiz ay 85.8 düzeyinde bulunan Ifo İş İklimi Endeksi Eylül ayında 85.7 olarak açıklandı.

*Merkez Bankası, Kur Korumalı Mevduat hesaplarında asgari faiz zorunluluğunu kaldırdı.

*Avrupa Merkez Bankası’ndan Villeroy yaptığı açıklamada, “2024-25 yılları için pozitif büyüme bekleniyor. Şu anda gördüğümüz bir yavaşlama ama yine de pozitif büyüme. Enflasyon hedefimize sert bir iniş yerine yumuşak bir inişle ulaşabilirsek, bu çok daha iyi olur. Faiz oranlarının mevcut seviyesini koruması enflasyonu düşürecektir.” ifadelerini kullandı.

*Avrupa Merkez Bankası’ndan De Cos yaptığı açıklamalarda, “Faizler yeterince uzun süre %4'te tutulursa, %2'lı̇k hedefimize ulaşırız. 2024 maliye politikası oldukça kısıtlayıcı olmalı. Arz tarafını güçlendirmek için yapısal reformlara ihtiyaç var. Hem yetersiz hem de aşırı sıkılaştırmadan kaçınmalıyız.” İfadelerinde bulundu.

*TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan yaptığı açıklamalarda, "Öncü göstergeler, yerli ve yabancı yatırımcıların portföylerindeki Türk lirası varlıkların payını artırmaya başladığına işaret etmektedir. Türk lirası varlıklara yönelik yerel ve uluslararası talebi arttırmaya kararlıyız. " dedi.

*Japonya Başbakanı Kishida yaptığı açıklamalarda, “Salı günü bakanlara ekonomik paket hazırlama talimatı vereceğim. Amaç insanları yüksek fiyat artışlarından korumak ve maliyet kesintisine yönelik ekonomiden aktif yatırımlara yönelik ekonomiye geçmek. Özel tüketim ve yatırım harcamaları güçlü değil, dengesiz. Paket tamamlandıktan kısa bir süre sonra ek bütçe oluşturacağız. Ücret artışlarını desteklemek için vergi muafiyetlerini artıracağız.” İfadelerinde bulundu.

*FED’den Goolsbee yaptığı açıklamalarda, “İşsizlik artmadan enflasyonun bu şekilde düşmesi için olağandışı. Faizlerin piyasaların beklediğinden daha uzun süre yüksek kalması gerekecek gibi hissediliyor. Yumuşak iniş mümkün ancak hala pek çok risk var.” dedi.

*ECB Başkanı Lagarde yaptığı açıklamalarda, “Hizmetler sektöründe istihdam yaratımı yavaşlıyor ve genel ivme yavaşlıyor. Enflasyon düşmeye devam ediyor ancak yine de çok uzun süre çok yüksek kalması bekleniyor. İşgücü piyasası şu ana kadar dirençli kaldı. Son göstergeler üçüncü çeyrekte daha fazla zayıflığa işaret ediyor.” dedi.

*Avrupa Merkez Bankası’ndan Schnabel yaptığı açıklamalarda, “Enflasyon sorununun henüz netleştiği söylenemez. Parasal büyüklüklerdeki olağandışı daralmanın derin bir resesyonun habercisi olması muhtemel değildir; aksine portföylerde önemli bir yeniden dengelenmeyi yansıtmaktadır.” İfadelerinde bulundu.


ÜCRETSİZ DEMO HESAP AÇIN !

Paylaşmış olduğunuz kişisel verilerinizin sadece sizinle irtibat kurmak için kullanılacak olup kişisel verilerin işlenmesine ilişkin daha detaylı bilgi almak için "Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Aydınlatma Metni" okuyunuz

Online hesap aç