Almanya’da Perakende Satışlar Beklenenden Daha Fazla Azalış Gösterdi…

Almanya’da Perakende Satışlar Beklenenden Daha Fazla Azalış Gösterdi…

*Almanya’da perakende satışlar beklentilerden daha fazla geriledi. Ağustos ayında %0.5 artış beklentisine karşılık -%1.2 azalış gösterdi. Yıllık bazda ise -%0.7 azalış beklentisine karşılık -%2.3 azalış gösterdi. Verilerin bu şekilde gelmesi enflasyonun, tüketim harcamaları başlığında sıkılaştırma politikalarının işe yaradığına işaret ediyor. Almanya’dan gelen bir diğer veri ise işsizlik oranı oldu. İşsizlik oranı, Eylül ayında %5.7 ile sabit kaldı.

*Euro Bölgesi’nde Eurostat tarafından açıklanan ön yayında TÜFE verileri beklentilerin altında gelse de güçlü kalmaya devam etti. Enflasyon Eylül ayında %0.3 artış gösterirken, yıllık bazlı enflasyon %4.5 beklentisine karşılık %4.3 arttı. Çekirdek enflasyon ise aylık bazda %0.2 artarken, yıllık bazlı veri beklentilerin 0.3 puan gerisinde %4.5 artış şekilde açıklandı.

*ABD’de Ağustos ayında ait PCE fiyat endeksi verileri açıklandı. Aylık veriler beklentinin biraz altında kalırken, yıllık verilerde beklentiler gerçekleşti. Aylık PCE fiyat endeksi %0.5 beklentisine karşılık %0.4 artış gösterirken, yıllık bazlı veri %3.5 artış gösterdi. Çekirdek PCE fiyat endeksi verilerinde ise aylık bazda %0.2 beklentisine karşılık %0.1 artış açıklanırken, yıllık bazlı veri %3.9 artış gösterdi.

*Geçtiğimiz gün %4.688 düzeyine kadar yükseliş tazeleyen ABD 10 yıllıkları, bugün %4.52 seviyelerine kadar geriledi. ABD 2 yıllıkları ise %5.02 çevresinde.

*İngiltere’de cari hesap açığı 2. çeyrekte beklentileri aştı. Çeyreklik bazda -15 milyar pound beklentisine karşılık -25.3 milyar pound olarak açıklandı.

*İngiltere’de Gayri Safi Yurtiçi Hasıla 2. çeyrekte beklenildiği gibi %0.2 büyüdü. Yıllık bazlı veride bir önceki 2. çeyreğe göre beklentilerin 0.2 puan üzerinde %0.6 oranında büyüdü.

*Türkiye’de Temmuz ayında -12.22 milyar dolar açık veren ticaret dengesi, Ağustos ayında -8.66 milyar dolar açık verdi.

*Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde Paris'te düzenlenen Enerji Dönüşümü konferansında, enerji piyasasındaki ani fiyat hareketlerini enflasyon açısından değerlendirmeye alırken, iklim değişikliği nedeniyle yaşanan doğal afetlerin sayısına ve şiddetine değinerek yeşil dönüşümün önemini vurguladı. Lagarde, "Enerji dönüşümünü ertelemek ödemek zorunda kalacağımız faturayı daha da artıracaktır" dedi.


ÜCRETSİZ DEMO HESAP AÇIN !

Paylaşmış olduğunuz kişisel verilerinizin sadece sizinle irtibat kurmak için kullanılacak olup kişisel verilerin işlenmesine ilişkin daha detaylı bilgi almak için "Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Aydınlatma Metni" okuyunuz

Yurt Dışı Hisse Senedi