Yeni Bir Haftaya Başlıyoruz...

Yeni Bir Haftaya Başlıyoruz...

*Arjantin’de, Javier Milei kazandı. Seçimi kazanan Milei, seçim vaadi olarak Arjantin’in resmi para birimini kaldırıp ekonomide tamamen ABD Doları kullanmayı vaad ediyordu. Arjantin, Milei’nin seçilmesiyle ekonomide yeni bir deneme tahtası ülkesi haline gelecek. Hper enflasyon, karaborsaya düşen Peso/USD kuru, durgunluk ve yoksullukla mücadele eden Arjantin yeni bir döneme geçecek. Ülkenin başlıca ihracat ürünleri olan  tahıl, lityum ve enerjide  dünya ticareti etkilenebilir. Gelişmeleri yakından takip edeceğiz. 

*Yeni haftaya Asya seansında ABD Dolar Endeksi’ndeki değer kaybıyla başlıyoruz. Dolar endeksi tekrar 103.60 seviyesine kadar geri çekildi. Ekim başında 107.10 seviyesindeydi. Bu haliyle güçlü bir geri çekilme görmekteyiz.

Çin offshore Yuan kuru, ABD Doları’na karşı son 3 ayın en değerli seviyesinde. USDCNH paritesi 7.17’yw kadar geriledi. Bu yıl en yüksek 7.3680’i görmüştü.

EURUSD paritesi 1.0930, Ons Altın 1980, USDJPY 149.00 ve ABD 10 yıllık tahvil faizi ise %4.45 seviyesinde yeni haftaya başladı.

*Bugün Richmond FED Başkanı Barkin konuşacak. Barkin, TSİ 20.00’de Fox Business News’de konuşacak.

*OPEC kaynaklarına göre, 26 Kasım tarihindeki toplantıda petrol üretimi kesintilerinin derinleştirilip derinleştirilmeyeceğini değerlendirecek. OPEC, Eylül ayının sonundan bu yana yaklaşık %20'lik fiyat düşüşü nedeniyle ilave petrol arzı kesintilerini değerlendiriyor. OPEC+ kesintileri ve Orta Doğu'daki çatışmalara rağmen gelecekteki talep ve potansiyel fazlaya ilişkin endişeler varlığını koruyor.

26 Kasım'daki OPEC+ toplantısı öncesinde piyasa oynaklığı artıyor. Uluslararası Enerji Ajansı, 2024'te talep büyümesinin daha düşük olacağını ve ilk çeyrekte potansiyel pazar fazlasının olacağını tahmin ediyor.

Crude Oil Ocak 2024 vadeli kontratı yeni haftaya 76.70’den başlarken, Brent Petrol Ocak 2024 vadeli endeksi ise 80.25 seviyesinden fiyatlanıyor.

*Çin Merkez  Bankası, 1 ve 5 yıllık faizlerinde değişikliğe gitmedi. Çin Merkez Bankası bu faizlerde son dönemde düşüş trendine girmişti. Bu sefer daha fazla gevşeme yapmadı.

ÜCRETSİZ DEMO HESAP AÇIN !

Paylaşmış olduğunuz kişisel verilerinizin sadece sizinle irtibat kurmak için kullanılacak olup kişisel verilerin işlenmesine ilişkin daha detaylı bilgi almak için "Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Aydınlatma Metni" okuyunuz

Online hesap aç