ABD Enflasyonu ile Hareketlenen Piyasa 21.00'deki FED Kararlarını Bekliyor...

ABD Enflasyonu ile Hareketlenen Piyasa 21.00'deki FED Kararlarını Bekliyor...

*Gün içinde ABD enflasyon verisini takip ettik. 

Veriler şu şekilde gerçekleşti.

ABD’de Mayıs ayına ait TÜFE aylık bazda %0 olarak gerçekleşti. (Beklenti: %0.1 ; Önceki: %0.3)
ABD’de Mayıs ayına ait TÜFE yıllık bazda %3.3 olarak gerçekleşti. (Beklenti: %3.4 ; Önceki: %3.4)

ABD’de Mayıs ayına ait Çekirdek TÜFE aylık bazda %0.2  olarak gerçekleşti. (Beklenti: %0.3 ; Önceki: %0.3)
ABD’de Mayıs ayına ait Çekirdek TÜFE yıllık bazda %3.4 olarak gerçekleşti. (Beklenti: %3.5 ; Önceki: %3.6)

Verilere baktığımızda, aylık bazda hafif bir yavaşlama var ve bu durum yıllık datalara da yansımış. Ancak şunu söyleyebiliriz ki ABD’de enflasyon hala sıcak ve FED’in tam olarak istediği bir sonuç çıkmış değil.

Detaylı yorumumuz için aşağıdaki linki tıklayabilirsiniz.
https://www.ikon.news/haber/detay/927803

*ABD enflasyon verisi sonrası EURUSD paritesi 1.0850’ye kadar, Ons Altın ise 2340’a kadar tepki verdi. ABD borsa endeksleri ise gün içinde güçlü bir yükseliş yaşadı.

ABD 10 yıllık tahvil faizi ise yaklaşık 15 baz puan gerileyerek %4.26’ya düştü.

*Açıklanan ABD enflasyon verilerinin FED açısından önemi malum. FED, enflasyonun ateşini düşürmeye çalışıyor. Bu konudaki açıklamalar bu akşam 21.00’deki FED toplantı metni ve 21.30’daki Powell’ın basın toplantısında takip edilecek.

FED toplantısında ayrıca bu ay FOMC üyelerinin dotplot grafiği yani bu sene içerisindeki faiz tahminlerini yansıttığı grafik de açıklanacak. Şuan genel beklenti üyelerin bu yıl iki faiz indirimi üzerinde yoğunlaşacağı ve bu hemen hemen fiyatlandı. Bunun altında ya da üzerinde bir paylaşım piyasada ciddi bir oynaklık yaratabilir. Ancak bu yıl 2’den fazla faiz indirimi genel olarak beklenmemekle birlikte, enflasyondaki yavaşlamadan tatmin olmayan üyeler bu yıl için 1 faiz indirimine işaret edebilir. Bu durumda gün içinde ABD aleyhine yaşanan hareket ve borsa yükselişi gibi hareketlerin bir kısmı geri alınabilir.

*Gün içi verilerde sabah İngiltere’den ekonomik büyüme datası açıklandı. Nisan ayına ait aylık ekonomik büyüme %0 olarak gelirken, yıllık büyüme %0.6 olarak gerçekleşti. Veriler bir önceki aya göre hafif düşük geldi.

*Almanya’nın Mayıs ayı nihai enflasyonu aylık bazda %0.1 ve yıllık bazda ise %2.4 olarak açıklandı.


 

ÜCRETSİZ DEMO HESAP AÇIN !

Paylaşmış olduğunuz kişisel verilerinizin sadece sizinle irtibat kurmak için kullanılacak olup kişisel verilerin işlenmesine ilişkin daha detaylı bilgi almak için "Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Aydınlatma Metni" okuyunuz

Online hesap aç